Má barevná typologie smysl?

Dá se to, co nám sluší, svazovat pravidly stejně jako móda, styl a líčení? Domnívám se, že ne. Práci vizážisty považuji za povolání kreativní a kreativita se přece pravidly neřídí.

Na vizážistickém kurzu, který jsem absolvovala, jsme barevnou typologii probírali celý jeden den! Na konci lekce jsem s úlevou odhodila šátky a raději rychle vše zapomněla. Děsila mě představa, že klientce schovám vlasy pod zlatý či stříbrný turban, a vyrobím tak z dámy na chvíli příšeru. Na nenalíčené pleti totiž vždy jedna z těchto barev ukáže všechny její nedostatky. Nevidím důvod, proč by se klientka měla hned na úvod takhle vidět. Pak jí mám sdělit, že její oblíbená barva není vůbec pro ni a dát jí vzorník „vhodných“ barevných odstínů? A co když klientka tyto barvy nemá ráda a vůbec se v nich necítí dobře? Můj názor je, že s barvami je to mnohem jednoduší. Po přečtení několika publikací o barevné typologii jsem se například dozvěděla, že pro jeden z typů (myslím, že je to letní typ) se vůbec nedoporučuje černá barva. Ano, to je pravda, pokud se dotyčná zahalí do pleteného roláku nebo černého dlouhého kabátu. U barevného oblečení hodně záleží na materiálu, na tom, jak daleko jsou barvy od obličeje, na nasycení a světle. Letnímu typu přitom bude určitě slušet černý top z jemného materiálu s hlubokým výstřihem. Dalo by se totiž vyjmenovat, na jaký druh materiálu a na jaký oděv lze černou barvu použít tak, aby slušela i letnímu typu. Totéž platí i při líčení. Černá linka také sluší každému barevnému typu. Jen záleží, čím ji nakreslíte. Stíny jsou jemnější, a proto pro letní typ přirozenější. A tak se dá pokračovat s dalšími barvami. Některé nám začínají slušet s věkem a některé nám sluší, jen pokud jsme opálené. Ale publikace přitom tvrdí, že se náš barevný typ během života nemění.

Já barevnou typologii ke své práci nevyužívám. Jednak vím, že bych se nejspíš zbláznila, kdybych při každé přípravě modelky na focení musela přemýšlet, jaký je barevný typ, a podle toho se řídit, ale z praxe také vím, že fotografie snese víc. To, co na první pohled vypadá dobře a líbivě, mnohdy na finální fotografii vyzní nudně a naopak. Právě to, co se nedá vynést ven, dává fotografii ten správný náboj.

Při práci se soukromou klientkou, kdy připravuji líčení určené pro slavnostní příležitost, je důležité si promluvit o tom, jaké barvy má ráda, v čem se cítí dobře a naopak. Sama se řídím přirozeným citem, který mám pro barvy, a vše společně proberme.

Pro mě je zkrátka podstatné, abych byla se svou prací spokojená a klientka se cítila krásná. Pak nepovažuji za důležité, zda mé líčení odpovídá pravidlům barevné typologie. U žen je to tak, že pokud nemají rády fialovou, může jim slušet sebevíc, ale ven v ní jednoduše nevyjdou.